A nyarat szerettük volna még egy kicsit visszatartani ezzel a nagyobb méretű, sok célra használható dobozzal. A napraforgót, mint klasszikus mintát választottuk. Természetesen bármilyen más mintával, színnel és dekorációs elemekkel is jó szolgálatot tehet ez a doboz. Szárnyaljon a fantáziátok!
Anyagok és kellékek:
- fa nagy tároló doboz, fiókkal, kivehető tartozékkal
- albumpapír napraforgós
- rizspapír napraforgós
- öntőformák: napraforgós, pillangós
- levegőn száradó gyurma
- dekor krétafesték: napsárga, narancssárga
- akrilfesték: földbarna, narancssárga, napsárga, olíva (fehér)
- stencil: napraforgós
- kaparós matrica
Eszközök:
- ecset (szivacs, lapos)
- alapozó festék
- ceruza, olló
- decoupage ragasztó matt
- modellező paszta
- kerámiapor, vagy kész, kiöntött napraforgó minta
- heavy body gél
- antikoló gél: barna
- lazúr: dió
- festőkés, vagy spatula
- popsitörlő
- matt lakk
- csavarhúzó
- csiszoló
A munka menete:
Szereljük szét a dobozt, majd fessük le a külső oldalakat alapozó festékkel. Száradás után csiszoljuk meg, utána először napsárga, majd ennek száradása után narancssárga krétafestékkel kenjük át a felületeket. A doboz hátoldalát nem kell színesre festenünk, ott elég az alapozó. Hagyjuk megszáradni. Néhány helyen csiszoljuk le a narancssárga festéket úgy, hogy a napsárga tűnjön elő.
Helyezzük a doboz hátoldalát, együtt a tető hátával az albumpapírra, rajzoljuk közbe, majd vágjuk ki. Vizes ecsettel nedvesítsük meg a papírt, hogy kicsit megpuhuljon, majd mind a dobozra, mind a papírra kenjünk vékony réteg decoupage ragasztót és ragasszuk fel a papírt a doboz hátoldalára. Felülről is kenjük át a papírt decoupage ragasztóval. Hagyjuk megszáradni.
Hasonló módszerrel ragasszuk fel a rizspapírt a doboz elejére (vizezni nem kell!) három részletben: a fiókra, a tetőre és a frontoldalra. Hagyjuk ezt is megszáradni.
Helyezzük a stencilt a doboz oldalára és kenjünk a stencilbe modellező pasztát. Használjunk festőkést, vagy spatulát és a stencilt közvetlenül a használat után mossuk el. Hagyjuk a pasztát megszáradni.
Fordítsuk meg a stencilt és most a doboz másik oldalára is kenjünk bele modellező pasztát. Hagyjuk megszáradni.
Válasszunk a kaparós matricákból tetszés szerinti mintát, vágjuk körbe, vegyük le óvatosan a hátsó védőfóliát, majd helyezzük a kívánt helyre. A festőkés, vagy spatula élével dörzsöljük át a mintát, majd vegyük le az elülső védőfóliát is.
Nyomkodjunk az öntőformákba levegőn száradó gyurmát, a felesleget „vágjuk le” festőkéssel (bankkártyával), vegyük ki a formából és ragasszuk fel tetszőleges hely(ek)re a dobozon. Használjunk heavy body gélt.
A minták átnyúlhatnak az oldalakra is, ill oda is ragaszthatunk tetszőleges formát, pl. pillangót. Hagyjuk megszáradni.
Hasonló mintát ragasszunk a fiókra is, de ügyeljünk arra, hogy a fiók fogantyújának helyét ne takarjuk el. Hagyjuk ezt is megszáradni.
Ugyanígy kerülhet gyurmaminta a doboztető oldalaira is.
A doboz tetejére kerámiaporból kiöntött napraforgó mintát ragasszunk úgy, hogy előtte megfestettük a mintát. A festéshez használjunk akrilfestékeket és hagyjuk megszáradni, mielőtt felragasztjuk a helyére. A ragasztót is hagyjuk jól megszáradni.
Fessük ki a felragasztott gyurmamintákat akrilfestékekkel a tetőn lévővel hasonlóan. Száradás után a teljes dobozfelületet kenjük át matt lakkal. A lakk száradása után szélesebb laposecsettel kenjünk antikoló gélt a felületekre, majd tetszés szerint töröljünk vissza belőle. A visszatörléshez popsitörlőt használjunk. Kezdjük a fiókkal.
Folytassuk az előlappal,
majd jöhetnek az oldalak.
Utoljára a tetőt „koszoljuk” be.
Szereljük össze a dobozt és csavarozzuk fel a fiókfogantyút és a zárat. Végül a doboz belsőjét, a fiók belsőjét és a kivehető tartozékot fessük be lazúrfestékkel. Hagyjuk megszáradni. (Tetszés szerint a dobozt megspriccelhetjük fehér akrilfestékkel.)